Tüp Mide (Mide Küçültme) Ameliyatı Nedir?

Dikey eksende midenin yaklaşık olarak % 70- 80 lik bölümünün alınarak mide kapasiteni küçültmeye yönelik laparoskopik yöntemle yapılan bir ameliyattır.

Kısıtlayıcı bir ameliyat olduğundan dolayı az miktardaki gıda ile yeterli doygunluğa ulaşmayı sağlayarak ve ghrelin hormonu düzeyini düşürmesi ile birlikte, açlık hissinide ciddi oran da azaltarak dengeli ve tatminkar bir kilo kaybı sağlamaktadır.

Sindirim sisteminin anatomisini ve fizyolojisini radikal bir şekilde değiştirmediği için, günümüzde Dünya da ve Ülkemiz de en çok tercih edilen obezite ameliyatı yöntemi haline gelmiştir.

 

Şeker (Tip2 Diyabet) Ameliyatı (Transit Bipartisyon)

Günümüzde şeker hastalarının sayısında ciddi bir artış görüyoruz. Özellikle belli bir kilonun üzerinde (VKİ > 30) olan, diyetine olabildiğince dikkat eden ve insülin kullanmasına rağmen kan şeker düzeylerinin yeterince kontrol altına alınamadığı hastalarda, pankreas insülin rezervleri de yeterliyse metabolik cerrahi sonrası bu gruptaki hastaların insülin kullanmadan kan şeker düzeylerinin fizyolojik aralığa düştüğünü gözlemliyoruz.

Bir başka deyişle seçilmiş ve uygun hastalarda şeker hastalığının cerrahi yöntem ile tedavisi mümkündür. Ameliyat tekniği olarak laparaskopik cerrahi yöntem ile ileri teknoloji kullanılarak, bugün dünyada en çok tercih edilen yöntemlerden biri olan transit bipartisyon tekniğini uygulamaktayız.

 

Gastrik Bypass Nedir?

Hem mide kapasitesini küçülterek (kısıtlayıcı) hem de ince bağırsakların belli bir bölümünü devre dışı bırakarak (emilimi bozucu) kilo kaybı sağlayan bir cerrahi prosedürdür.

Laparoskopik yöntem ile uyguladığımız gastrik bypass ameliyatı özellikle Tip2 diabetin kontrolünü daha etkili bir şekilde sağladığı için, Tip2 diabet ve obezite hastalığı olan adaylarda ön plana çıkan obezite cerrahisi yöntemidir.

 

Mide Balonu Nedir?

Vücut kitle endeksi 25 üzeri ve 35 in altı olan, diyet ve egzersiz yaparak kilo kaybı sağlayamamış kişiler için önerilmektedir. Endoskopik yöntemle mide içine yerleştirilen bir balondur. Midenin içine yerleştirilen balonunun kapladığı alan sayesinde hastalarda erken doyma ve tokluk hissi oluşturmaktır. Hastalar daha az yemek yiyerek, kilo vermeye başlarlar.

Uygulamanın tamamlanması yaklaşık 20 dakika sürer. Ayarlanabilen balonun kalma süresi 12 aydır.