NORMAL DOĞUM SÜRECİ, AĞRISIZ DOĞUM VE KORDON KANI


Vajinal doğum rahim ağızının açılmasına neden olan ve giderek sıklaşıp şiddeti artan kasılmalarla beraber bebeğin ve plasentanın(bebek eşi), vajinal yol ile rahim dışına çıkmasıyla sonuçlanan klinik bir süreçtir.

Doğumun nasıl başladığı günümüzde bile hala belirsizliğini koruyan bir sırdır.

Doğum eyleminin başladığını gösteren belirtilerin başında rahim kasılmaların başlaması ve düzenli olarak devam etmesi, su gelişi ve doğuma özgü bir kanama olan nişan gelişidir. Bu belirtilerin hepsi birlikte olabileceği gibi tek başına da görülebilmektedir.

Anne rahminde doğum anını bekleyen bebeklerin yaklaşık %95 kadarı baş gelişiyle doğum kanalına yönlenmişken bir kısmı da makat ya da ayak, omuz gibi vücut kısımlarıyla doğum kanalına yerleşir.

Sorunsuz geçen bir hamileliğin ardından kiloları ve anne pelvik  (kemik çatı) yapıları vajinal doğuma müsait bebekler usta ellerde dünyaya gözlerini açacaklardır.

Hamilelik sürecinin son haftalarında doktorunuz tarafından gerekli kilo ölçümleri, bebeğin ve plasentanın doğum kanalıyla ilişkisi değerlendirilerek sizin için en uygun olacak doğum şekli belirlenecektir.

Günümüzde artık deneyimli ellerde doğum süreci kadınların korkulu rüyası olmaktan çıkmış, ağrısız doğum ve sezaryen sonrası normal doğum, epidural doğum yapılabilir hale gelmiştir. 

Günümüzde hangi yöntemin tercih edileceği, vajinal doğumun ya da sezaryenin hangisinin üstün olabileceği hastadan hastaya değişmektedir. Yani sizin için en uygun yöntemin hangisi olduğu siz eşiniz ve doktor tarafından belirlenmelidir.

Zamanında bir doğum gebeliğin 37 ila 40. Haftaları arasında olmaktadır. Kasılmalarını başlamasından doğuma kadar geçen süre ilk gebeliklerde daha uzunken daha sonraki doğumlarda ise nispeten kısa sürelidir. 

Modern doğum biliminde artık annelerin ağrı çekmeleri de en az düzeye indirilmiş hem anne hem de bebek için son derece güvenli olan epidural ağrısız doğum doğumu oldukça konforlu hale getirmiştir. . Artık uygun olan durumlarda doğum kesisi (epizyotomi) yapılmadan da normal doğum gerçekleştirilebilse de doğum kesisi (epizyotomi) ya da yırtıkların onarılmasında da bu anestezi şekli işlemi kolay hale getirmektedir

Uygun rahim ağzı açıklığına ulaşıldıktan sonra Anestezi uzmanı tarafından yapılan epidural anestezi artık gelişmiş ülkelerin çoğunda uygulanan avantajlı bir yöntemdir.

Doğum sonrası anne ile bebeğin mümkün olduğunca kısa zamanda buluşması sağlanmalı kordon ve bebek arasındaki bağlantının devam etmesine izin verilerek  bebek sıcak tutulmalıdır.  Özellikle geç kordon kesilmesi günümüzde önerilen ve bebekler için faydalı bir uygulamadır. Günlük hayata dönüş normal doğum sonrası daha kolay olmakta kanama miktarı da önemli ölçüde az olmaktadır.

Kordon Kanı Nedir Ne İçin Kullanılır.

Gerekli hallerde kordon kanı saklanması da normal doğum sonrası size doktorunuz tarafından önerilecektir.  Kordon kanı saklanması özellikle daha sonra karşılaşılması olası bazı kan hastalıkları ve kanser türlerinde ve kök hücre elde edilmesi gereken bazı durumlarda hayat kurtarıcı olabilmektedir.Op. Dr SERTAN AKSU
Kadınc Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0212 440 32 32