HİZMETLERDEN YARARLANMA HAKKI

Hastanemize başvuran her birey, dil, din, ırk veya mezhep ayrımı yapılmaksızın tüm hizmetlerden yararlanma hakkına sahiptir.

Hastalarımız hastanemizin sunduğu tanı ve tedavi imkânları ve bu hizmetlere nasıl ulaşılacağı konusunda bilgilenme hakkına sahiptir.

 

BİLGİLENDİRME VE ONAY HAKKI

Hastalarımız kendileri veya yasal temsilcileri kanalı ile önerilen tıbbi girişimleri ve her bir girişimin potansiyel risk veya yararlarını, önerilen girişimlerin alternatiflerini, tedavisiz kalmanın sonucunu ve gelişecek süreci içerecek şekilde sağlık durumları konusunda anlayabileceği dil ve yöntemle tam bilgi alma hakkına sahiptir.

Hastalarımız talebini yazılı olarak bildirdikleri takdirde tüm tıbbı kayıt işlemlerinin yazılı bir kopyasını alma hakları vardır. 

Hastalarımızın bilgilendirme ve onayı tıbbı ve yasal zorunluluklar dışında, hastalığı ile ilgili ciddi yan etki riski, ölüm riski, nekahat ile ilgili problemler, başarı şansı gibi konularda bilgilendirme yapıldıktan sonra uygulanacak tedaviye karar verme hakkına sahiptir. Hastamız bu hakkı kullandığı taktide yapılacak işlemlere onay verdiğini kabul etmiş sayılır. 

Hastalarımız ağrının doğru değerlendirilmesi ve tedavisi konusunda bilgi alma hakkına sahiptir. 

Hastalarımızın ve ailelerinin organ ve diğer dokuları bağışlamayı nasıl seçecekleri konusunda bilgi alma hakları vardır. 

Hastalarımızın, hastanede yürütülen klinik araştırma ve deneylere nasıl katılabilecekleri konusunda haberdar edilme, katılmayı kabul eden hastalarımızın da nasıl korunacakları konusunda kendilerinin ve ailelerinin bilgi alma hakkı vardır.

Hastalarımız hastane misyonu hakkında açıkça bilgi alma hakkına sahiptir.

PERSONELİ TANIMA, SEÇME VE DEĞİŞTİRME HAKKI

Hastalarımız kendi tedavilerinden sorumlu doktor, hemşire ve diğer sağlık personelinin kimliklerini, görev ve unvanlarını bilme, seçme ve değiştirme hakkına sahiptir


HASTA BİLGİLENDİRME

Hastalarımızın hastanede bulundukları süre içerisinde uyması gereken kurallarımız:

Hastalarımızın hastanemizde bulundukları süre içerisinde rahat ve güvenli ortamda olmaları bizim için önemlidir. Bu nedenle hastanemizde çalışanlarımız için oluşturulan kuralların yanı sıra siz hasta ve hasta yakınlarının da dikkat etmesi gereken kural ve uygulamalarımız mevcuttur. Tüm sağlık kuruluşlarında olduğu gibi hastanemizde de hastane kaynaklı enfeksiyonların oluşumunun önlenmesinde siz hasta ve hasta yakınlarının gereken hassasiyeti göstereceğinize eminiz.

 Güvenli bir sağlık hizmeti sunumu için hastanemizde bulunduğunuz süre içerisinde aşağıda belirlenmiş olan hususlara dikkat etmeniz önemlidir:

 Yatış işlemleriniz sırasında kat sekreteri/yatış görevlisi tarafından sizden istenen belgelerin eksiksiz olmasına özen gösteriniz.

 Sizlerle daha sağlıklı iletişim kurabilmemiz için yatış işlemleriniz sırasında adres ve kimlik bilgilerinizi eksiksiz ve doğru olarak veriniz.

 Hastaneye yatarken yanınızda hastanede yattığınız süre içerisinde kullanmanız gereken kişisel eşyalarınızı (havlu, pijama, sabun, peçete, diş fırçası ve macunu vb.) getiriniz.

 Kişisel eşyalarınızı başkalarına kullandırmayınız, siz de size ait olmayan kişisel eşyaları kullanmayınız.

 Kişisel eşyalarınızı size ayrılmış olan dolaplarda muhafaza ediniz.

 Kişisel temizliğiniz sırasında tuvalet kağıdı, kağıt mendil ve peçete kullanmayı tercih ederek atıklarını uygun atık kaplarına atınız.

 Zorunlu olarak ortak kullandığınız malzemelerin temiz olduğundan emin olunuz.

 Ağız bakımınızı yaparak, dişlerinizi fırçalamayı ihmal etmeyiniz.

 Hastanede size verilen yatak takımları dışında yatak takımı kullanmayınız.

 Yattığınız süre içerisinde yanınızda değerli eşya bulundurmayınız.

 Tanımadığınız kişilerden yardım istemeyiniz ve bu kişilerin yardım tekliflerini kabul etmeyiniz.

 Bulunduğunuz odada acil çıkışları gösteren krokileri inceleyiniz ve olası afet (deprem, yangın vb.) durumlarında panik yapmadan hastane personelinin talimatlarına uyunuz.

 Tuvalet ve banyoları temiz tutunuz, tuvaletlere yabancı madde/tuvalet kağıdı atmayınız.

 Servis doktorunuzun ve hemşirenizin bilgisi olmadan servisten asla ayrılmayınız.

 Hastanemizden aldığınız hizmet ile ilgili her türlü görüş, öneri, istek ve memnuniyetinizi katlarda bulunan ve yattığınız kliniğe ait olan dilek öneri kutuları ve internet sitemiz aracılığı ile bizlere iletebilirsiniz.

 Tüm bu kurallar hastalarımıza daha iyi ve daha kaliteli hizmet verebilmek için düzenlenmiştir. Hassasiyet gösterdiği için tüm hasta, refakatçi ve ziyaretçilerimize teşekkür ederiz.